Silverstone SST-HA1300R-PM Hela 1300W Platinum PCIe 5.0 Full Modular
- Supports 12VHPWR PCIe connector with ATX 3.0 and PCIe Gen 5 standard
- High efficiency with Cybenetics Platinum certification
- Super flexible black flat cables
- 100% modular cables
- 24/7 continuous power output with 50℃ operating temperature
- All Japanese electrolytic capacitors
- Silent running 120mm FDB fan with semi-fanless and delayed shut-off function
- 180° angled SATA connectors designed for stack mounted hard drives
SKU
SST-HA1300R-PM
Out of stock
The Silverstone SST-HA1300R-PM Hela 1300W Platinum PCIe 5.0 Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
Note: This PSU’s motherboard connector includes a 6pin sense wire that needs to be connected to the PSU’s modular interface as shown. Sense wire helps improve PSU’s regulation performance by around 1%-2%.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-HA1300R-PM |
| Model (Safety Certification) | SST-AX1300MCPT-A |
| Color | Black (lead-free paint) |
| Max. DC Output | 1300W |
| Power Density | 720W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max. Amps | 24A (3.3V, 5V), 108.3A (12V), 3.0A (5VSB), 0.5A (-12V) |
| Voltage Range (%) | ±5% (most), +5/-7% (12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 40-80mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 1300W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | ≥89% & <91% overall efficiency |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, etc. |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Silent 120mm FDB fan |
| Noise Level | 0 dBA minimum |
| Certification | Cybenetics Platinum |
| Form Factor | ATX (PS2) |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 2.93 kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-HA1300R-PM Hela 1300W Platinum PCIe 5.0 Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1300W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V1300 Platinum 1300W Full Modular Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 850W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 1050W V2 Full Modular 80+ GOLD Power Supply Unit
Cooler Master MasterWatt 750W Semi-Fanless Modular 80+ BRONZE Certified Power Supply Unit