Silverstone SST-ST65F-ES230 80 PLUS 230V EU 650W ATX power supply
- High efficiency with 80 PLUS certification
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Active PFC Circuitry
- PCIe 8pin and PCIe 6pin connector support
- Silent running 120mm fan with 18dBA
- All black flat cables design
SKU SST-ST65F-ES230 Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
|---|---|
| Product No. | SST-ST65F-ES230 |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 650W |
| Power Density | 360W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied for each output, 0A minimum |
| Range (%) | ±5% for most, ±10% for -12V |
| Line Reg. (%) | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50mV to 120mV depending on output |
| Combined +3.3V & +5V / +12V | 120W / 600W |
| Input Voltage/Frequency Range | 180V – 264V / 47Hz – 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 82% ~ 85% at 20% ~ 100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over power, voltage, and short circuit |
| Connectors | Various including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 120mm silent fan |
| Noise Level | 18 dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 1.42 kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ST65F-ES230 80 PLUS 230V EU 650W ATX power supply for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 650W |
- Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Cooler Master V650 SFX Gold 650W Full Modular Power Supply Unit