Silverstone SST-ST650-EF-WBW Strider 650 80 PLUS 230V EU 650W ATX power supply
- High efficiency with 80 PLUS certification
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Active PFC Circuitry
- PCIe 8pin and PCIe 6pin connector support
- Silent running 120mm fan with 18dBA
- All flat cables design
SKU SST-ST650-EF-WBW Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
|---|---|
| Product No. | SST-ST650-EF-WBW |
| Model (Safety Certification) | SST-ST65F-ES230 |
| Color | White (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 650W |
| Power Density | 360W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max. Amps per Output | 20A (3.3V, 5V), 50A (12V), 2.5A (5VSB), 0.3A (-12V) |
| Min. Amps per Output | 0A |
| Voltage Regulation Range | ±5% (most outputs), ±10% (-12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple | 50mV (3.3V, 5V, 5VSB), 120mV (12V, -12V) |
| Combined Power (+3.3V & +5V / +12V) | 120W / 600W |
| Input Voltage / Frequency Range | 180V |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 82% ~ 85% at 20% ~ 100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over power, voltage, and short circuit |
| Connectors | Various including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 120mm silent fan |
| Noise Level | 18 dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 1.42 kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ST650-EF-WBW Strider 650 80 PLUS 230V EU 650W ATX power supply for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 650W |
- Power Supply Unit
Cooler Master V750 SFX Gold 750W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 1250W V2 Full Modular 80+ GOLD Power Supply Unit
Cooler Master MasterWatt 650W Semi-Fanless Modular 80+ BRONZE Certified Power Supply Unit