Silverstone SST-ST1500-GS Strider Gold 1500W 80 Plus Platinum, Full Modular
- High efficiency with 80 PLUS Gold certification
- 100% modular cables
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- 1600W peak power
- Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
- Silent running 135mm fan with 18dBA minimum
- Supports Eight PCI-E 8/6pin connectors
- Compact design with a depth of 180mm for easy integration
SKU SST-ST1500-GS Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
The Silverstone SST-ST1500-GS Strider Gold 1500W 80 Plus Platinum, Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ST1500-GS |
| Color | Black (scratch resistant and lead-free paint) |
| Max. DC Output | 1500W (Peak 1600W) |
| Power Density | 646W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V1, +12V2, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied per output |
| Voltage Range (%) | ±3% (most), ±5% (5VSB), ±10% (-12V) |
| Line Regulation (%) | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 150W; +12V: 1440W/120A |
| Input Voltage/Frequency | 90V – 264V / 47Hz – 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.95 at Full Load) |
| Efficiency | 87%~90% (20%~100% loading) |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Multiple types |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Silent 135mm fan |
| Noise Level | 18dBA-34dBA |
| Certification | 80 PLUS Gold |
| Form Factor | ATX PS/2 |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 180mm (D) |
| Weight | 3.2Kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ST1500-GS Strider Gold 1500W 80 Plus Platinum, Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1500W |
- Power Supply Unit
Cooler Master V750 Gold V2 750W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V650 SFX Gold 650W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V1000 Platinum 1000W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 1250W V2 Full Modular 80+ GOLD Power Supply Unit