Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular
- Compact design with a depth of 140mm for easy integration
- High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
- 100% modular cables
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
- Built-in silent & durable HYB fan
- FF122 magnetized fan filter included
- Japanese electrolytic capacitors
SKU
SST-ST1200-PTS
Out of stock
The Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ST1200-PTS |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 1200W |
| Power Density | 664W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied for each output, with specified minimums |
| Voltage Range (%) | ±3% for most outputs, ±5% and ±10% for others |
| Line Regulation (%) | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 1200W |
| Input Voltage/Frequency | 100V – 264V / 47Hz – 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 89%~92% at 20%~100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over power, current, voltage, temperature, etc. |
| Connectors | Various types, including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 120mm HYB fan |
| Noise Level | 18 dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS Platinum |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 2kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1200W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Cooler Master V750 SFX Gold 750W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 1250W V2 Full Modular 80+ GOLD Power Supply Unit