Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular
- Compact design with a depth of 140mm for easy integration
- High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
- 100% modular cables
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
- Built-in silent & durable HYB fan
- FF122 magnetized fan filter included
- Japanese electrolytic capacitors
SKU
SST-ST1200-PTS
Out of stock
The Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ST1200-PTS |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 1200W |
| Power Density | 664W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied for each output, with specified minimums |
| Voltage Range (%) | ±3% for most outputs, ±5% and ±10% for others |
| Line Regulation (%) | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 1200W |
| Input Voltage/Frequency | 100V – 264V / 47Hz – 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 89%~92% at 20%~100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over power, current, voltage, temperature, etc. |
| Connectors | Various types, including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 120mm HYB fan |
| Noise Level | 18 dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS Platinum |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 2kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ST1200-PTS Strider 1200W 80 Plus Platinum, Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1200W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular White Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V750 SFX Gold 750W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MasterWatt 550W Semi-Fanless Modular 80+ BRONZE Certified Power Supply Unit