Silverstone SST-HA850R-PM HELA 850R Platinum
- 100% modular cables
- Super flexible black flat cables
- All Japanese electrolytic capacitors
- Supports 12VHPWR PCIe connector with ATX 3.0 and PCIe Gen 5 standard
- 24/7 continuous power output with 50℃ operating temperature
- 180° angled SATA connectors designed for stack mounted hard drives
- Ultra silent 135mm FDB fan with semi-fanless and delayed shut-off function
SKU
SST-HA850R-PM
Out of stock
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-HA850R-PM |
| Model (Safety Certification) | SST-AX0850MCPT-A |
| Color | Black (lead-free paint) |
| Max. DC Output | 850W |
| Power Density | 439W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied per output |
| Voltage Range (%) | ±5% (most), +5/-7% (12V), ±10% (5VSB) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 40-80mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 849.6W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | ≥89% & <91% overall efficiency |
| MTBF | 100,000 hrs |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, etc. |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Silent 135mm FDB fan |
| Noise Level | 0 dBA minimum |
| Certification | Cybenetics Platinum |
| Form Factor | ATX (PS2) |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 150mm (D) |
| Weight | 2.56 kg |
| Other | GPU Support list |
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 850W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Platinum 850W Full Modular Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V650 SFX Gold 650W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V1000 Platinum 1000W Full Modular Power Supply Unit