Silverstone SST-HA850R-PM HELA 850R Platinum
  • 100% modular cables
  • Super flexible black flat cables
  • All Japanese electrolytic capacitors
  • Supports 12VHPWR PCIe connector with ATX 3.0 and PCIe Gen 5 standard
  • 24/7 continuous power output with 50℃ operating temperature
  • 180° angled SATA connectors designed for stack mounted hard drives
  • Ultra silent 135mm FDB fan with semi-fanless and delayed shut-off function
SKU SST-HA850R-PM Category
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
Specification Details
Product No. SST-HA850R-PM
Model (Safety Certification) SST-AX0850MCPT-A
Color Black (lead-free paint)
Max. DC Output 850W
Power Density 439W per liter
Load Range Outputs +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V
Max./Min. Amps Varied per output
Voltage Range (%) ±5% (most), +5/-7% (12V), ±10% (5VSB)
Line Regulation ±1%
Ripple (mVp-p) 40-80mV
Combined Power +3.3V & +5V: 120W; +12V: 849.6W
Input Voltage/Frequency 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz
PFC Active PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency ≥89% & <91% overall efficiency
MTBF 100,000 hrs
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Protection Multiple types including over current, power, etc.
Connectors Various types including motherboard, PCIe, SATA
Cooling System Silent 135mm FDB fan
Noise Level 0 dBA minimum
Certification Cybenetics Platinum
Form Factor ATX (PS2)
Dimension 150mm (W) x 86mm (H) x 150mm (D)
Weight 2.56 kg
Other GPU Support list
Link To Product
  • Shop for Power Supply Units (PSUs): Explore a wide range of PSUs to power your gaming rig HERE
  • Customize Your Own Gaming PC: Tailor your gaming experience with custom PC builds HERE
  • Shop for Gaming Laptops: Find the perfect gaming laptop for on-the-go gaming HERE
Brand
Silverstone
Power Rating
850W