Silverstone SST-HA2050-PT Hela 2050W Platinum PCIe 5.0 Full Modular
- Compact and high density design with a depth of 180mm for easy integration
- Intel ATX12V 2.52 support
- Built-in MCU semi-fanless mode to achieve optimized cooling performance
- 2050W 24/7 continuous power output with 50℃ operating temperature
- Super flexible black flat cables
- 100% modular cables
- 12-Pin GPU connector support
SKU SST-HA2050-PT Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
The Silverstone SST-HA2050-PT Hela 2050W Platinum PCIe 5.0 Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-HA2050-PT |
| Model (Safety Certification) | SST-AX2050MCPT-A |
| Color | Black (lead-free paint) |
| Max. DC Output | 2050W |
| Power Density | 882W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max. Amps | 25A (3.3V), 22A (5V), 170A (12V), 3.0A (5VSB), 0.3A (-12V) |
| Voltage Range (%) | ±3% (3.3V, 5V, 12V), ±5% (5VSB, -12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 30-60mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 2040W |
| Input Voltage | Varied based on output wattage |
| Input Frequency Range | 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.95 at full load) |
| Efficiency | ≥89% & <91% overall efficiency |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, etc. |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | 135mm dual ball bearing fan |
| Noise Level | 0 dBA minimum |
| Certification | Cybenetics Platinum |
| Form Factor | ATX (PS2) |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 180mm (D) |
| Weight | 4.34 kg |
| Other | Semi-fanless mode switch; GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-HA2050-PT Hela 2050W Platinum PCIe 5.0 Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 2050W |
| Form Factor |
Related products
- Power Supply Unit
Cooler Master V650 Gold V2 650W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V1000 Platinum 1000W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 550W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit