Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular
- Equipped with Gen5 12VHPWR PCIe connector, meeting Intel ATX 3.0 specification standard
- Cybenetics Platinum efficiency certification
- 24/7 continuous power output with 50℃operating temperature
- Fully Modular design
- All Japanese electrolytic capacitors
- Ultra silent 135mm FDB fan with semi-fanless function
SKU
SST-HA1200R-PM
Out of stock
The Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
Note: This PSU’s motherboard connector includes a 6pin sense wire that needs to be connected to the PSU’s modular interface as shown. Sense wire helps improve PSU’s regulation performance by around 1%-2%.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-HA1200R-PM |
| Model (Safety Certification) | SST-AX1200MCPT-A |
| Color | Black (lead-free paint) |
| Max. DC Output | 1200W |
| Power Density | 620W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max. Amps | 22A (3.3V, 5V), 100A (12V), 2.5A (5VSB), 0.3A (-12V) |
| Voltage Range (%) | ±3% (3.3V, 5V), +5/-7% (12V), ±5% (5VSB), ±5% (-12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 30-70mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 1200W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | ≥87% & <89% overall efficiency |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, etc. |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Silent 135mm FDB fan |
| Noise Level | 0 dBA minimum |
| Certification | Cybenetics Platinum |
| Form Factor | ATX (PS2) |
| Dimension | 150mm (W) × 86mm (H) × 150mm (D) |
| Weight | 2.9 kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1200W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Power Supply Unit
Cooler Master V750 SFX Gold 750W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V1000 Platinum 1000W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 650W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit