Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular
- Equipped with Gen5 12VHPWR PCIe connector, meeting Intel ATX 3.0 specification standard
- Cybenetics Platinum efficiency certification
- 24/7 continuous power output with 50℃operating temperature
- Fully Modular design
- All Japanese electrolytic capacitors
- Ultra silent 135mm FDB fan with semi-fanless function
SKU
SST-HA1200R-PM
Out of stock
The Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
Note: This PSU’s motherboard connector includes a 6pin sense wire that needs to be connected to the PSU’s modular interface as shown. Sense wire helps improve PSU’s regulation performance by around 1%-2%.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-HA1200R-PM |
| Model (Safety Certification) | SST-AX1200MCPT-A |
| Color | Black (lead-free paint) |
| Max. DC Output | 1200W |
| Power Density | 620W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max. Amps | 22A (3.3V, 5V), 100A (12V), 2.5A (5VSB), 0.3A (-12V) |
| Voltage Range (%) | ±3% (3.3V, 5V), +5/-7% (12V), ±5% (5VSB), ±5% (-12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 30-70mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 1200W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | ≥87% & <89% overall efficiency |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, etc. |
| Connectors | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Silent 135mm FDB fan |
| Noise Level | 0 dBA minimum |
| Certification | Cybenetics Platinum |
| Form Factor | ATX (PS2) |
| Dimension | 150mm (W) × 86mm (H) × 150mm (D) |
| Weight | 2.9 kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-HA1200R-PM Hela 120W Platinum PCIe 5.0 Full Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 1200W |
| Form Factor |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Cooler Master MWE Gold 850W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit