Silverstone SST-ET750-HG Essential 750W 80 Plus Gold, Semi-Modular (Copy)
  • High efficiency with 80 PLUS Gold certification
  • Semi-modular cables facilitate cable management
  • 24/7 continuous power output with 40°C operating temperature
  • Class-leading single +12V rail
  • Silent running 140mm fan with 18 dBA
  • PCIe 8pin and PCIe 6pin connectors support
  • All-black flat cables design
  • Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.2)
SKU SST-ET750-HG V1.2-1 Category
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
The Silverstone Silverstone SST-ET750-HG Essential 750W 80 Plus Gold, Semi-Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
Specification Details
Product No. SST-ET750-G
Color Black (Lead-Free Paint)
Max. DC Output 750W
Power Density 415W per liter
Load Range Outputs +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V
Max./Min. Amps 22A (3.3V, 5V), 62A (12V), 2.5A (5VSB), 0.3A (-12V)
Range (%) ±5% (most), ±10% (-12V)
Line Regulation ±1%
Ripple (mVp-p) 50-120mV
Combined Power (+3.3V & +5V / +12V) 120W / 744W
Input Voltage/Frequency 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz
PFC Active PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Protection Over current, power, voltage, short circuit, temperature
Connectors (V1.1 & V1.2) Various types including motherboard, PCIe, SATA
Cooling System Single 120mm silent fan
Noise Level 18dBA minimum
Certification 80 PLUS Gold
Form Factor ATX
Dimension 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D)
Weight 1.68 Kg
Other GPU Support list
Link To Product
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ET750-HG Essential 750W 80 Plus Gold, Semi-Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
  • Shop for Power Supply Units (PSUs): Explore a wide range of PSUs to power your gaming rig HERE
  • Customize Your Own Gaming PC: Tailor your gaming experience with custom PC builds HERE
  • Shop for Gaming Laptops: Find the perfect gaming laptop for on-the-go gaming HERE
Brand
Silverstone
Power Rating
750W