Silverstone SST-ET750-G V1.2 Essential 750W 80 Plus Bronze Single
- High efficiency with 80 PLUS Gold certification
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Silent running 120mm fan with 18 dBA
- PCIe 8pin and PCIe 6pin connectors support
- All-black flat cables design
- ASUS TUF Gaming Alliance decals & branding (TUF Gaming retail box only)
- Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.2)
SKU SST-ET750-G V1.2 Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ET750-G |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 750W |
| Power Density | 415W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | 22A (3.3V, 5V), 62A (12V), 2.5A (5VSB), 0.3A (-12V) |
| Range (%) | ±5% (most), ±10% (-12V) |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power (+3.3V & +5V / +12V) | 120W / 744W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over current, power, voltage, short circuit, temperature |
| Connectors (V1.1 & V1.2) | Various types including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 120mm silent fan |
| Noise Level | 18dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS Gold |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 1.68 Kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ET750-G V1.2 Essential 750W 80 Plus Bronze Single for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 750W |
| Form Factor |
Related products
- Power Supply Unit
Cooler Master V850 Platinum 850W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 650W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit
Cooler Master MasterWatt 750W Semi-Fanless Modular 80+ BRONZE Certified Power Supply Unit