Silverstone SST-ET650-B Essential 650W 80 Plus Bronze Single
- High efficiency with 80 PLUS Bronze certification
- 24/7 continuous power output with 40℃ operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Silent running 120mm fan with 18 dBA
- PCI-E 8pin and PCI-E 6pin connectors support
- All-black flat cables design
- Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.4)
SKU SST-ET650-B V1.4 Category Power Supply Unit
Out of stock
The Silverstone SST-ET650-B Essential 650W 80 Plus Bronze Single is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ET650-B |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 650W |
| Power Density | 360W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied per output, with minimums specified |
| Range (%) | ±5% for most, ±10% for -12V |
| Line Regulation | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 120W; +12V: 600W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 82% ~ 85% at 20% ~ 100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Multiple types including over current, power, voltage |
| Connectors (V1.1 & V1.4) | Various types, including motherboard and PCIe |
| Cooling System | Single 120mm silent fan |
| Noise Level | 18dBA minimum |
| Certification | 80 PLUS Bronze |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| Weight | 1.59 Kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ET650-B Essential 650W 80 Plus Bronze Single for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 650W |
- Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V850 Platinum 850W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Cooler Master V750 SFX Gold 750W Full Modular Power Supply Unit