Silverstone SST-ET550-HG Essential 550W 80 Plus Gold, Semi-Modular
- High efficiency with 80 PLUS Gold certification
- Semi-modular cables facilitate cable management
- 24/7 continuous power output with 40°C operating temperature
- Class-leading single +12V rail
- Silent running 140mm fan with 18 dBA
- PCIe 8pin and PCIe 6pin connectors support
- All-black flat cables design
- Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.2)
SKU SST-ET550-HG V1.2 Category Power Supply Unit
Out of stock
The Silverstone SST-ET550-HG Essential 550W 80 Plus Gold, Semi-Modular is a prime choice for custom gaming PC, offering robust power delivery and efficiency to meet the demands of high-performance gaming setups.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product No. | SST-ET550-HG |
| Color | Black (Lead-Free Paint) |
| Max. DC Output | 550W |
| Power Density | 267W per liter |
| Load Range Outputs | +3.3V, +5V, +12V, +5VSB, -12V |
| Max./Min. Amps | Varied per output |
| Voltage Range (%) | ±5% (most), ±10% (-12V) |
| Line Regulation (%) | ±1% |
| Ripple (mVp-p) | 50-120mV |
| Combined Power | +3.3V & +5V: 110W; +12V: 540W |
| Input Voltage/Frequency | 90 ~ 264 Vrms / 47Hz ~ 63Hz |
| PFC | Active PFC (PF>0.9 at full load) |
| Efficiency | 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading |
| MTBF | 100,000 hours |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Protection | Over current, power, voltage, short circuit |
| Connectors (V1.1 & V1.2) | Various types, including motherboard, PCIe, SATA |
| Cooling System | Single 140mm silent fan |
| Form Factor | ATX |
| Dimension | 150mm (W) x 86mm (H) x 160mm (D) |
| Weight | 1.93 Kg |
| Other | GPU Support list |
Experience unbeatable performance with the Silverstone SST-ET550-HG Essential 550W 80 Plus Gold, Semi-Modular for your custom gaming PC. Order now to elevate your gaming and enjoy top-notch design and features.
| Brand | Silverstone |
|---|---|
| Power Rating | 550W |
- Power Supply Unit
Cooler Master V650 SFX Gold 650W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V650 Gold V2 650W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 750W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit
Cooler Master MasterWatt 750W Semi-Fanless Modular 80+ BRONZE Certified Power Supply Unit