Seasonic S12III-650W 80+ Bronze Power Supply Unit
S12III-650W
80+ Bronze
Wattage up To 650W
Warranty 5 Years
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
| 80PLUS® | Bronze | |
| Form Factor | Intel ATX 12 V | |
| Dimensions | 140 mm (L) x 150 mm (W) x 86 mm (H) | |
| Fan Information | Fan Size | 120 mm |
| Fan Control | Seasonic S2FC | |
| Fan Bearing | Sleeve bearing | |
| Life Expectancy | 30,000 hours at 40 °C, 15 % – 65 % RH | |
| Cable Information | Modularity | Fixed cable |
| Cable type | Flat black cables | |
| Electrical Features | Operating Temperature | 40 °C |
| MTBF @ 25 °C, excl. fan | 100,000 hours | |
| AC Input | Full Range | |
| Protection | OPP, OVP, UVP, SCP | |
| Safety and Environmental | Safety and EMC | cTUVus, TUV, Gost-R, CB , BSMI, CCC, CE, FCC, C-tick |
| Environmental Compliance | Energy Star, RoHS, WEEE, REACH | |
| Warranty | 5 Years | |
| Power Output | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC Input | Voltage: 110 V – 240 V | |||||
| Current: 10 A – 5 A | ||||||
| Frequency: 50 Hz – 60 Hz | ||||||
| DC Output | Rail | +3.3 V | +5 V | +12 V | -12 V | +5 VSB |
| Maximum Power | 20 A | 20 A | 54 A | 0.3 A | 2.5 A | |
| 100 W | 648 W | 3.6 W | 12.5 W | |||
| Total continuous power | 650 W | |||||
| Connector | Connector Count | Cable Length |
|---|---|---|
| Main Power (24/20 pins) | 1 | 1 x 550 mm – attached |
| CPU (8/4 pins) | 1 | 1 x 600 mm – 8/4 pins attached |
| PCIe (8/6 pins) | 4 | 2 x 550 + 150 mm – 8/6 pins attached |
| SATA | 6 | 2 x 450 + 120 + 120 mm – attached |
| Peripheral | 3 | 1 x 450 + 120 + 120 mm – attached |
| Floppy | 1 | 1 x 120 mm – end connector of the peripheral cable |
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular White Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V750 Gold V2 750W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V650 Gold V2 650W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V650 Gold V2 650W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit