Seasonic S12III-550W 80+ Bronze Power Supply Unit
S12III-550W
80+ Bronze
Wattage up To 550W
Warranty 5 Years
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Out of stock
| 80PLUS® | Bronze | |
| Form Factor | Intel ATX 12 V | |
| Dimensions | 140 mm (L) x 150 mm (W) x 86 mm (H) | |
| Fan Information | Fan Size | 120 mm |
| Fan Control | Seasonic S2FC | |
| Fan Bearing | Sleeve bearing | |
| Life Expectancy | 30,000 hours at 40 °C, 15 % – 65 % RH | |
| Cable Information | Modularity | Fixed cable |
| Cable type | Flat black cables | |
| Electrical Features | Operating Temperature | 40 °C |
| MTBF @ 25 °C, excl. fan | 100,000 hours | |
| AC Input | Full Range | |
| Protection | OPP, OVP, UVP, SCP | |
| Environmental Compliance | Energy Star, RoHS, WEEE, REACH | |
| Warranty | 5 Years | |
| Power Output | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC Input | Voltage: 110 V – 240 V | |||||
| Current: 8 A – 4 A | ||||||
| Frequency: 50 Hz – 60 Hz | ||||||
| DC Output | Rail | +3.3 V | +5 V | +12 V | -12 V | +5 VSB |
| Maximum Power | 20 A | 20 A | 45.5 A | 0.3 A | 2.5 A | |
| 100 W | 546 W | 3.6Â W | 12.5 W | |||
| Total continuous power | 550 W | |||||
| Connector | Connector Count | Cable Length |
|---|---|---|
| Main Power (24/20 pins) | 1 | 1 x 550 mm – attached |
| CPU (8/4 pins) | 1 | 1 x 600 mm – 8/4 pins attached |
| PCIe (8/6 pins) | 2 | 1 x 550 + 150 mm – 8/6 pins attached |
| SATA | 6 | 2 x 450 + 120 + 120 mm – attached |
| Peripheral | 3 | 1 x 450 + 120 + 120 mm – attached |
| Floppy | 1 | 1 x 120 mm – end connector of the peripheral cable |
Link To Product
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 SFX GOLD 850W Full Modular White Power Supply Unit
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Platinum 850W Full Modular Power Supply Unit
Cooler Master V750 SFX GOLD 750W Full Modular White Power Supply Unit
Cooler Master V650 Gold V2 650W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit