ASUS ROG-STRIX-750G GOLD FULL MODULAR PSU (10Y)
“Cooler Master V750 Gold V2 750W Semi-Fanless Full-Modular White Power Supply Unit” has been added to your cart. View cart
SKU
ROG-STRIX-750G
Category Power Supply Unit
Based on recommended specification, add to cart or customise the build below.
Customize The Build :
Maximize your custom PC build with the powerful and feature-rich with the ASUS ROG-STRIX-750G GOLD FULL MODULAR PSU (10Y). The ROG Strix 750W Gold PSU brings premium cooling performance to the mainstream.
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
- 0dB Technology lets you enjoy light gaming in relative silence.
- An 80 Plus Gold Certification is the result of Japanese capacitors and other premium components.
- Fully modular cables keep your rig neat and tidy.
- 10-year warranty included.
Model
ROG-STRIX-750G
Dimensions
16 x 15 x 8.6 cm
Efficiency
80Plus Gold
Protection Features
OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials
ROHS
AC Input Range
100-240Vac
RGB Connector
NA
Thermal Features
ROG Thermal Solution
Fan Size
135 mm
DC Output Voltage
+3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load
20A 20A 62A 0.3A 3A
Total Output
750W
Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 6+2-pin x 4
SATA x 8
PERIPHERAL x 3
Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
CPU Cable x2 (1000mm)
PCIE 1-to-2 Cable x2 (675+75mm)
SATA 1-to-4 Cable x1 (410+150+150+150mm)
SATA 1-to-4 Cable x1 (450+120+120+120mm)
Peripheral 1-to-3 Cable x1 (450+120+120mm)
Join the ROG badge x 2
ROG logo magnet x 1
ROG label x 3
*MB/ CPU/ PCI-E cables come with embedded capacitors in the middle.
0dB Fan Button
Yes
Cybenetics Noise Level Certification
NA
Link To Product
Related products
Power Supply Unit
Cooler Master V850 Gold V2 850W Semi-Fanless Full-Modular Power Supply Unit (10Y)
Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 750W V2 Full Modular 80+ GOLD ATX Power Supply Unit
Cooler Master MWE Gold 1050W V2 Full Modular 80+ GOLD Power Supply Unit